
Original: $65,750.00
-65%$65,750.00
$23,012.50The Story
| Movement | Mechanical manual wound |
|---|---|
| Caliber | CH 29‑535 PS |
| Functions | Small seconds |
| Dial | Blue varnished with gold-applied numerals and luminescent coating, Tachymeter scale |
| Case | White gold, Sapphire-crystal case back |
| Water Resistance | 30 meters |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 11.45 mm |
| Strap | Navy blue calfskin, hand-stitched, Fold-over clasp |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Movement | Mechanical manual wound |
|---|---|
| Caliber | CH 29‑535 PS |
| Functions | Small seconds |
| Dial | Blue varnished with gold-applied numerals and luminescent coating, Tachymeter scale |
| Case | White gold, Sapphire-crystal case back |
| Water Resistance | 30 meters |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 11.45 mm |
| Strap | Navy blue calfskin, hand-stitched, Fold-over clasp |













