
The Story
| Condition | Unworn |
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010–Current |
| Model Number | 178271 |
| Series | Datejust |
| Model Year | 2006–Current (Modern Rolex) |
| Case Size | 31 mm |
| Case Material | Steel / 18K Everose Gold |
| Case Type | Super-Case |
| Case Shape | Round |
| Bezel | Fluted (18K Everose Gold) |
| Crown | Screw Down |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| Dial Color | White |
| Dial Type | Analog |
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Hands | Rose Gold |
| Date Display | At 3 o’clock (Cyclops Lens) |
| Bracelet | Jubilee |
| Bracelet Type | Heavy: New Style |
| Band Material | Steel / 18K Everose Gold |
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Water Resistance | 100 Meters (330 Feet) |
| Gender | Ladies (Midsize) |
| Watch Style | Classic Luxury Timepiece |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Condition | Unworn |
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010–Current |
| Model Number | 178271 |
| Series | Datejust |
| Model Year | 2006–Current (Modern Rolex) |
| Case Size | 31 mm |
| Case Material | Steel / 18K Everose Gold |
| Case Type | Super-Case |
| Case Shape | Round |
| Bezel | Fluted (18K Everose Gold) |
| Crown | Screw Down |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| Dial Color | White |
| Dial Type | Analog |
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Hands | Rose Gold |
| Date Display | At 3 o’clock (Cyclops Lens) |
| Bracelet | Jubilee |
| Bracelet Type | Heavy: New Style |
| Band Material | Steel / 18K Everose Gold |
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Water Resistance | 100 Meters (330 Feet) |
| Gender | Ladies (Midsize) |
| Watch Style | Classic Luxury Timepiece |























