
Original: $105,500.00
-65%$105,500.00
$36,925.00The Story
| Case Dimensions | 40mm |
| Case Material | 18K Everose gold |
| Dial Color | Meteorite and Black Subdials |
| Crystal | Scratch-Resistant Sapphire |
| Water Resistance | 100 meters |
| Bezel | Fixed 18K Yellow Gold with Engraved Tachymetric Scale |
| Movement | Rolex Calibre 4130 self-winding |
| Power Reserve | Approximately 72 hours |
| Bracelet Material | 18K Everose gold Oyster |
| Clasp | Folding Oysterlock buckle with Easylink 5mm comfort extension link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Case Dimensions | 40mm |
| Case Material | 18K Everose gold |
| Dial Color | Meteorite and Black Subdials |
| Crystal | Scratch-Resistant Sapphire |
| Water Resistance | 100 meters |
| Bezel | Fixed 18K Yellow Gold with Engraved Tachymetric Scale |
| Movement | Rolex Calibre 4130 self-winding |
| Power Reserve | Approximately 72 hours |
| Bracelet Material | 18K Everose gold Oyster |
| Clasp | Folding Oysterlock buckle with Easylink 5mm comfort extension link |


















