
Original: $65,500.00
-65%$65,500.00
$22,925.00The Story
| Case Size | 42 mm |
| Case Material | 18K Everose gold |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Fluted, bidirectional rotatable Rolex Ring Command |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire with cyclops lens over the date |
| Dial Color | Blue-green |
| Hour Markers | Index |
| Movement | Rolex perpetual self-winding, dual time zones, annual calendar |
| Hands | Centre hour, minute, and seconds hands, 24-hour display on off-centre disc |
| Second Time Zone | Yes |
| Annual Calendar | Instantaneous at 3 o'clock, month display via 12 apertures, rapid-setting of the date |
| Power Reserve | Approximately 72 hours |
| Bracelet | Oyster bracelet with three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Water Resistance | 100 meters / 330 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Case Size | 42 mm |
| Case Material | 18K Everose gold |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Fluted, bidirectional rotatable Rolex Ring Command |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire with cyclops lens over the date |
| Dial Color | Blue-green |
| Hour Markers | Index |
| Movement | Rolex perpetual self-winding, dual time zones, annual calendar |
| Hands | Centre hour, minute, and seconds hands, 24-hour display on off-centre disc |
| Second Time Zone | Yes |
| Annual Calendar | Instantaneous at 3 o'clock, month display via 12 apertures, rapid-setting of the date |
| Power Reserve | Approximately 72 hours |
| Bracelet | Oyster bracelet with three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Water Resistance | 100 meters / 330 feet |








