π Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3,622.50
Original: $10,350.00
-65%Rolex Oystersteel Datejust 36 Watch - Domed Bezel - Slate Roman Dial - Oyster Bracelet - 126200 slgroβ
$10,350.00
$3,622.50The Story
| Case Size | 36mm |
| Case Material | Oystersteel |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Domed |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire with cyclops lens over the date |
| Dial | Slate |
| Hour Markers | Green Roman numerals |
| Movement | Rolex calibre 3235 perpetual self-winding |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| Bracelet | Oyster bracelet with flat three-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Waterproof | Up to 100 meters / 330 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Case Size | 36mm |
| Case Material | Oystersteel |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Domed |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire with cyclops lens over the date |
| Dial | Slate |
| Hour Markers | Green Roman numerals |
| Movement | Rolex calibre 3235 perpetual self-winding |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| Bracelet | Oyster bracelet with flat three-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Waterproof | Up to 100 meters / 330 feet |