
Original: $9,385.00
-65%$9,385.00
$3,284.75The Story
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | Oystersteel |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Smooth |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial Color | Black |
| Hour Markers | Index and Arabic hour markers filled with blue luminescent material |
| Movement | Rolex calibre 3230 automatic movement |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| Bracelet | Oyster bracelet with flat three-piece links |
| Clasp | Folding Oysterlock buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Water Resistance | 100 meters |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Case Size | 36 mm |
| Case Material | Oystersteel |
| Case Back | Screw-down |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Smooth |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Dial Color | Black |
| Hour Markers | Index and Arabic hour markers filled with blue luminescent material |
| Movement | Rolex calibre 3230 automatic movement |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| Bracelet | Oyster bracelet with flat three-piece links |
| Clasp | Folding Oysterlock buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Water Resistance | 100 meters |























