
Original: $15,500.00
-65%$15,500.00
$5,425.00The Story
| Case | 36mm White Rolesor (Oystersteel and white gold) |
| Back | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Fluted |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire with cyclops lens over the date |
| Dial | Olive green palm motif diamond |
| Hour Markers | Diamond |
| Movement | Rolex calibre 3235 automatic |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| Bracelet | Jubilee bracelet with five-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Waterproof | Up to 100 meters |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Case | 36mm White Rolesor (Oystersteel and white gold) |
| Back | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Crown | Screw-down with twinlock double waterproofness system |
| Bezel | Fluted |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire with cyclops lens over the date |
| Dial | Olive green palm motif diamond |
| Hour Markers | Diamond |
| Movement | Rolex calibre 3235 automatic |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| Bracelet | Jubilee bracelet with five-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp buckle with Easylink 5mm comfort extension link |
| Waterproof | Up to 100 meters |























