
The Story
| Brand | Rolex |
| Series | Yacht-Master 42 |
| Model Number | 226659 bk |
| Case Size | 42 mm |
| Release Year | Call For Enquiry |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Bezel | Bidirectional Rotatable 60-Minute Graduated, Matt Black Cerachrom Insert |
| Crown | Screw Down – Triplock Triple Waterproofness System |
| Crystal | Scratch-Resistant Sapphire with Cyclops Lens |
| Water Resistance | 100 Meters / 330 Feet |
| Dial Color | Black |
| Dial Markers | Index Hour Markers |
| Strap | Oysterflex – Flexible Metal Blades Overmoulded with Elastomer |
| Clasp | Folding Oysterlock with Glidelock Extension System |
| Movement | Automatic – Rolex Calibre 3235 |
| Power Reserve | Approx. 70 Hours |
| Gender | Men's |
| Watch Style | Luxury / Sports / Nautical |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Brand | Rolex |
| Series | Yacht-Master 42 |
| Model Number | 226659 bk |
| Case Size | 42 mm |
| Release Year | Call For Enquiry |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Bezel | Bidirectional Rotatable 60-Minute Graduated, Matt Black Cerachrom Insert |
| Crown | Screw Down – Triplock Triple Waterproofness System |
| Crystal | Scratch-Resistant Sapphire with Cyclops Lens |
| Water Resistance | 100 Meters / 330 Feet |
| Dial Color | Black |
| Dial Markers | Index Hour Markers |
| Strap | Oysterflex – Flexible Metal Blades Overmoulded with Elastomer |
| Clasp | Folding Oysterlock with Glidelock Extension System |
| Movement | Automatic – Rolex Calibre 3235 |
| Power Reserve | Approx. 70 Hours |
| Gender | Men's |
| Watch Style | Luxury / Sports / Nautical |











